Технологічна карта уроку з опк таїнство причастя. Урок таїнство причастя план-конспект уроку на тему

Муніципальна бюджетна освітня установа

«Початкова школа «Райдуга»

Конспект уроку

Курс. Основи релігійних культурта світської етики .

Модуль. Основи православної культури.

Тема. Таїнство причастя. 5 клас .

Конспект уроку розробила

МБОУ «НОШ «Райдуга»

Мета уроку:Ознайомити учнів із подіями Таємної Вечері

Завдання уроку:

Навчальна – дізнатися про те, що таке церковні обряди

Розвиваюча усвідомити, що церковні обряди з християнської точки зору – це дія не людини, а Бога.

Виховує - усвідомити, що церковне життя людини пов'язане з його участю в обрядах Церкви.

Обладнання: підручник О. Кураєва «Основи православної культури», робочий зошит, мультимедійний проектор, екран, комп'ютер, презентація Power Point «Таємництво причастя», аркуші паперу, кольорові олівці, фонограма пісні «Дзвін».

Опис уроку

Осмислення статті підручника. Акцентуація уваги на тому, що головне призначення Церкви – здійснення обрядів, в яких діє не людина, а Бог.

Хід уроку

I . Організаційний момент.

Хлопці, я рада знову вас бачити. Думаю, що сьогоднішній урок принесе нам усім радість спілкування.

II .Стадія осмислення

На початку уроку вчитель просить хлопців уявити, що вони хочуть влаштувати велике свято та запросити на нього гостей. Роздає дітям папір та кольорові олівці – нехай кожен намалює святковий стіл із різними смачними стравами. Просить хлопців розповісти про те, на яке свято вони хочуть запросити гостей, кого вони хочуть запросити і яке частування на столі – найкраще та найсмачніше. Важливо при цьому зуміти підвести хлопців до того, що святковий стіл (неважливо, з якого приводу) ми завжди влаштовуємо для тих, кого ми любимо, тому ми завжди, готуючись до свята, хочемо поставити на стіл найкраще, що маємо.


Бачите, як старанно ми завжди готуємось до свят! Ми готуємо найкращі страви, прикрашаємо святковий стіл. Все це ми робимо тому, що дуже любимо тих людей, яких хочемо бачити в гостях. Адже так добре сидіти за одним столом та святкувати щось із тими, кого ми любимо! Цим ми приносимо радість нашим близьким, показуємо їм від щирого серця, як вони нам дорогі».

Наш Господь Ісус Христос любить нас. Саме тому, що Він нас любить, Він встановив для нас Таїнство Причастя.

III . Повідомлення теми і цілей уроку.

Тема нашого уроку «Таїнство Причастя» Слайд 1.

Прочитайте цілі нашого уроку. Слайд 2

Про що ви дізнаєтесь на уроці?

IV . Робота над новим матеріалом

Чи чули ви колись, що таке Причастя?

1. Розповідь вчителя «Таємна вечеря» із опорою на статтю підручника с. 76-78.

Перед Своїм відходом на Хрест Христос зібрав апостолів. Це була прощальна трапеза. Вона так і називається різними мовами – «Остання вечеря» або « таємна вечеря». Взявши до рук чашу з вином, Христос сказав апостолам: «Пийте все. Це кров Моя нового завіту, яка за вас і за багатьох виливається».

Після цього він розламав хлібний коржик і простяг апостолам: «Скуштуйте (їжте). Це – Тіло Моє, яке ламається для залишення гріхів».

Христос заповів – «творіть це на мій спогад».

Ми з вами вже знаємо, що, згідно з Євангеліями, Христос, хоч і прийняв смерть на хресті, але потім воскрес. Ми також з вами вже говорили про те, що християни сподіваються за Христом стати учасниками радісного Всесвітнього Воскресіння. Зв'язком між цими двома пасками вважається причетність кожного християнина тілу воскреслого Христа: «якщо воскресло тіло Христа, то заради того, щоб моя безсмертна душа знову з'єдналася з моїм тілом, тобто заради свого воскресіння я сам повинен стати частинкою Христа».

А щоб люди стали частинками Христа, Його «причасниками», Христос на Тайній Вечері дав людям Своє Тіло. Але щоб люди не лякалися – Свої Тіло та Кров Христос дав людям у вигляді хліба та вина.

Першими «причасниками» стали апостоли. Потім ту святиню, якої вони причетні, вони передали іншим людям.

Ми пам'ятаємо, що в житті християн є дуже важливе для них слово – благодать. Це добрий дар від Бога до людей, а точніше – дія Бога у людині. Так ось, згідно з Біблією, Христос Своїм апостолам дав обіцянку відгукуватися на їхні молитви. «Де двоє чи троє зібрані в Моє ім'я – там і Я є» - сказав Він їм.

Це означає, що у зборів християн з'являється нова і несподівана якість: людська обмеженість заповнюється нескінченною. Божественної силита кохання. Мовою православної думки це називається дивом церковної соборності. Життя Церкви не можна описати лише тими словами та законами, якими описують життя будь-якого людського суспільства.

Там, де збиралися апостоли, вони молилися, і Христос знову надавав звичайним коржам ті самі властивості, що й під час Тайної Вечери. Тобто хліб ставав більшим, ніж хлібом, а вино ставало більше, ніж вином. Це не виявлялося у зміні виду чи смаку. Просто апостоли і християни, які вони причащалися, відчували, що з цим хлібом у них входять Христова сила і благодать. Вони розуміли тепер слова Христа – «перебуйте в любові Моїй… Радість Моя у вас нехай буде і радість ваша буде досконала».

Там, де тече кров живої істоти – там його життя та його тіло. Якщо християнин приймає кров Христа, він стає частинкою Тіла Христа. А де Тіло Христа – там Його дух та Його любов. Ось чому християни не вважають нездійсненною найдивнішу заповідь Христа – «любіть ваших ворогів». Те, що нездійсненне для людей, запевняє Христа, стане можливим, якщо разом будуть людина і Бог. Любов Христа, описана в Євангеліях, безмежна, і простягається навіть не тих, хто сам себе вважав за Його ворогів. Той, хто причетний до Христа, причетний до цієї Його любові. І тому зможе за допомогою Христа виконати і заповідь про прощення та любов до своїх ворогів.


2.Робота в робочому зошиті. Урок 24. Виконання завдань 2.3.

3.Християнські обряди.

- А що таке таїнство? Як ви розумієте?

(Діти діляться своїми думками)

Причастя Христа в Церкві називають «таїнством». Таїнство не тому, що це секрет (мовляв, ми знаємо, що і як, але іншим не скажемо!), а тому що таємниця. Навіть священик не знає, як відбувається втілення хліба в Тіло Христа. Людина цілком може знати лише те, що вона робить сама. А таїнство з християнської точки зору – це дія не людини, а Бога.

Таїнство з християнської точки зору – це дія не людини, а Бога.

Те, що Христос сказав, передається через Писання. Те, що Він зробив для людей (з'єднання з Богом) – передається через Церкву. Оскільки Христос залишив людям не лише свої слова, а й всього Себе – Своє Життя, Тіло і Кров, то Він знайшов можливість передавати всі ці Свої дари всім людям (а не лише апостолам). Для цього Він створив свою Церкву, в якій Він чинить Таїнства. Найважливішими з них є Причастя і Водохреща. У православному розуміннісвященик схожий на листоношу, який посилки від Бога (Таїнства) розносить людям.

Завдання Церкви – рознести по всіх країнах і по всіх епохах ті дари, які Христос дві тисячі років тому дав дванадцятьом апостолам. Православні кажуть: у дні Свого життя на землі Христос врятував людство, а до кожної окремої людини це спасіння доноситься через його участь у житті Церкви та її обрядах.

Через апостолів та їхніх учнів (патріархів, єпископів та священиків) Бог здійснює обряди в християнської Церкви. Тому православні люди переконані, що Церква – це не просто зібрання людей, які однаково вірять. Церква – це присутність Христа у світі. Апостол Павло називав Церкву «Тілом Христа».

4. Літургія.

Слайди 5-24

Таїнство святого причастя звершується на службі, яка називається Літургія. Це слово в стародавньої Греціїозначало «спільну справу», а також те, що відбувається не заради грошей, а просто задля користі людей.

Християни йдуть у храм саме задля участі в обрядах Церкви, . Це означає, що вони йдуть у храм не для того, щоб туди віднести щось своє, а для того, щоб отримати від Христа через Церкву те, що не можна зробити самим. Людина може сама молитися, вивчати Євангеліє, робити добрі справи. Але Тіло Христа можна лише прийняти.

У релігії є те, що люди роблять заради Бога. А є те, що Бог робить заради людей. Євангеліє говорить не про ту жертву, яку люди приносять Богові, а про ту, яку Бог приніс людям. Заради людей Христос колись зійшов на Хрест. І заради людей Тіло Христа дарує Свої великодні властивості тим, хто готовий прийняти його.

5. Читання врізання. Це цікаво. с. 79

Що для вас видалося цікавим?

6. Робота в робочому зошиті. Виконання завдань 3,4,5.

Виконані завдання обговорюються.

V .Підсумок уроку.

Яка головна надія християнина пов'язана з Літургією?

Що відбувається під час Літургії?

Що означають слова причастя та Таємна Вечеря?

У чому головне призначення Церкви?

VI .Прослуховування пісні «Дзвоновий наспів»

Які почуття ви відчували, слухаючи цей твір?

(Діти діляться своїми думками)

Робочий зошит. Урок 24

Таємна вечеря

Завдання 1.Що таке Тайна Вечеря? _______________________

________________________________________________________

________________________________________________________

Завдання 2.Ісус Христос на Тайній Вечері омив ноги своїм учням. Як ти вважаєш, що Він хотів цим показати? __________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання 3. Вставте пропущені слова:

· «Прийміть, їдьте, _______________________________, що за ламається в залишення гріхів».

· «Пийти від неї всі, _______________________________

Ще за ви і за багато хто виливається в залишення гріхів ».

Завдання 4.Що таке Таїнство Причастя? ______________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання 5.З яких частин складається Літургія?

· __________________________________

· __________________________________

Муніципальний автономний загальноосвітній заклад

"Середня загальноосвітня школа № 35"

Конспект

уроку ОРКСЕ

по темі:

«Таїнство причастя»

Підготувала:

Остерман Валерія Едуардівна

Тамбов
2017

Тема урока: Таїнство Причастя

Ціль: дати дітям уявлення про Таїнство Причастя та його значення в житті православних християн.

Завдання:

предметні: ознайомитись з основами релігійної моралі;

розкрити сутність церковних обрядів;

у якому таїнстві ми з'єднуємося з Богом і що таке

Причастя;

особистісні: розвивати самостійність та особисту відповідальність за свої

вчинки;

виховувати доброзичливість та

емоційно-моральну чуйність;

розвивати навички співпраці з дорослими та однолітками

у різних соціальних ситуаціях;

формувати шанобливе ставлення до духовних та

матеріальних цінностей православ'я;

виховувати повагу до традицій православного світу,

історичному минулому нашої Батьківщини;

метапредметні: формувати вміння планувати, контролювати та

оцінювати учбові дії;

здійснювати інформаційний пошук;

розвивати вміння працювати з текстом, смислового та

виразного читання.

Основні терміни та поняття:

Благодать – сила Божа, якою здійснюється спасіння людини.

Причастя чи інакше Євхаристія (подяка) – головне Церковне Таїнствов якому християни під виглядом хліба і вина їдять Тіло і

Кров Христові поєднуються з Богом і долучаються до вічного життя.

Таїнство – це священнодіяння, через яке віруючим видимим чиномповідомляється невидима Божественна благодать.

Апостоли – (посланці) найближчі учні Ісуса Христа, обрані, навчені та надіслані Ним на проповідь християнської віри.

Церква є Тілом Христовим, до якого належать усі живі й покійні християни, єдність Духа, що живе в людях.

Літургія – (обідня) богослужіння під час, якого відбувається Таїнство Причастя.

Антидор – (замість дару) частини просфори для здійснення Таїнства причастя. Лунає віруючим після закінчення Літургії мирянам, що не причащалися.

Таємна Вечеря – пасхальна вечеря Спасителя з учнями – апостолами напередодні хресних страждань у Великий Четвер, де Він встановив Таїнство Причастя (Євхаристії).

Устаткування: проектор, екран, ноутбук, презентація.

Хід уроку

Хлопці! Подивіться на наші розмальовки та скажіть, що на них зображено, хто знає? - Дієприкметник. І тема нашого уроку сьогодні – Таїнство Причастя.

Перед вами план нашої роботи сьогодні (роздавальний лист із текстом):

Сьогодні на уроці ми згадаємо, обговоримо та дізнатисьа їм:

    Хто, коли і за яких обставин встановив таїнство Причастя?

    Що таке "Таємна вечеря"?

    Що таке Церква? Чи тільки ця будівля, чи збори людей, чи християни бачать у Церкві щось пробільше? Що саме?

    У чому головне призначення Церкви?

    Що відбувається під час Літургії?

Розмову про Таїнство Причастя ми почнемо з того, що згадаємо дні Страсного Тижня– останнього тижня земного життя Ісуса Христа.

Як ви вважаєте, чому? (Бо це таїнство було встановлено Ісусом Христом в один із днів Страсного (Великого) Тижня).

Робота в таблиці паралельно із презентацією. Після короткого обговорення записуємо в таблицю, що сталося кожного з цих днів.

Але сьогодні ми заповнимо не всю таблицю, лише частину її. До якого дня та чому? – правильно, до Четверга – бо таїнство Причастя було встановлено саме у Великий Четвер.

Пристраснийа я – Великий – Тиждень

Пристраснийа я– від слова «пристрасть», - Страждання. Тиждень страждань Христових. Останній тиждень земного життя Господа Ісуса Христа.

Щодня в ній називається Великим:Великий понеділок, великий вівторок, велике середовище і т.д.

Великий понеділок

Прокляття безплідної смоковниці

Великий вівторок

Вигнання торгуючих із храму

Велика Середа

Зрада Юди

Великий Четвер

Таємна вечеря.Моління про Чашу.

Взяття Христа під варту

Велика П'ятниця

Велика Субота

Воскресіння Христове

Завдання: Коротко запиши в таблицю, що сталося кожного дня Страстн прой Тижня.

Отже, хто, коли і за яких обставин установив обряд причастя?

Чому Христос скликав таємнийвечерю (вечері)?

Як учні Спасителя виконали свою обіцянку виконувати таїнство Причастя на згадку про свого улюбленого Вчителя?

– Апостоли, а потім і всі християни причащаються на Літургії – головному Богослужінні православних християн.

Чи знаєте ви, як перекладається слово Літургіяз грецької мови? –"Спільна справа"! Найголовніша подія, що відбувається під час Літургії, – і є причастя Святих Христових Тайн.

Детально – про те, що є таїнством Причастя.

Про підготовку до Причастя – таїнстві Сповіді та Покаяння.Щоб прийняти Христа, потрібно очистити душу від зла, від гріха.

Ось тому-то церква– це не тільки будівля (Будинок Божий, в якому здійснюється божественна служба). Це ще й зібрання віруючих людей.

А саме головне, Церква– це Тіло Христове, де члени Тіла – це люди, а Глава – Сам Ісус Христос. Причастя не тільки очищає, не тільки з'єднує людину з Христом, а й об'єднує у Христі всіх віруючих!

Це головне призначення Церкви.

Ось чому в Церкві прийнято навернення: «брати і сестри». Ми всі (віруючі люди) – рідні за духом, у Христі!

Розмальовка:звертаємо увагу на колір одягу священнослужителів.

Домашнє завдання:

Уважно прочитай уривок вірша російського поета та філософа Володимира Соловйова.

Так! З нами Бог, – не там, у наметі блакитному,

Не за межами незліченних світів,

Не в злом вогні і не в диханні бурхливому,

І не в заснулий пам'яті віків.

Він тут, тепер – серед суєти випадкової,

У шумному потоці життєвих тривог.

Володієш ти всерадісною таємницею:

Безсиле зло; ми вічні; з нами Бог.

Як ти гадаєш, звідки в душі віруючої людини виникає така радісна впевненість? (Усно)

Системний самоаналіз уроку

Урок проводила: Остерман Валерія

Клас:4 «Г»

Дата: 23.03.17

Предмет: ОРКСЕ

Тема: Таїнство причастя

Дати дітям уявлення про Таїнство Причастя та його значення в житті православних християн.

Пізнавальні УУД

1. Розвиваємо вміння отримувати інформацію із схем, ілюстрацій, текстів.

2. Подавати інформацію у вигляді схеми.

3. Виявляти сутність, особливості об'єктів.

4. На основі аналізу об'єктів робити висновки.

5. Узагальнювати та класифікувати за ознаками.

6. Орієнтуватися на розвороті підручника.

7. Знаходити відповіді питання в ілюстрації.

Комунікативні УУД

1. Розвиваємо вміння слухати та розуміти інших.

2. Будувати мовленнєвий вислів відповідно до поставлених завдань.

3. Оформляти свої думки у усній формі.

4. Вміння працювати в парі та в групах.

Особистісні УУД

1. Розвиваємо вміння виявляти своє ставлення до героїв, висловлювати свої емоції.

2. Оцінювати вчинки відповідно до певної ситуації.

3. Формуємо мотивацію до навчання та цілеспрямованої пізнавальної діяльності.

Регулятивні УУД

1. Розвиваємо вміння висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з матеріалом підручника.

2. Оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання.

3. Прогнозувати майбутню роботу (складати план).

4. Здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію.

Тип та структура уроку:

Тип уроку: відкриття нових знань, структурні компоненти виділяються чітко, часові рамки дотримані.

Реалізація принципів навчання: діяльності, безперервності, цілісності, мінімаксу, психологічної комфортності.

Методи навчання: словесні, наочні, практичні, активні.

Організація навчальної роботи на уроці: завдання сформульовані чітко; переважає фронтальна організація діяльності, при поясненні матеріалу використовувалися евристичні бесіди; проводилися фізкультхвилинки.

Система роботи вчителя:

Весь обсяг матеріалу, розрахований на урок, було виконано. Урок проводився тактовно, уважно, з правильною мовою, вимогливо, об'єктивно. Витримані часові рамки.

Система роботи учнів:

Учні активні, постійно піднімають руку, але деякі відповіді звучали з місця, без підняття руки, більше половини дітей швидко засвоюють матеріал, встигають виконати завдання. Більшість класу працює у середньому, оптимальному темпі, справляючись із завданнями. Тільки одна дитина відстає, намагається, але матеріал важко засвоює.

Загальні результати уроку:

Навчальний матеріал засвоєний на рівні розуміння та запам'ятовування.

Обладнання уроку:

Комп'ютер; підготовлені презентації, роздатковий та демонстраційний матеріал.

Загалом урок вийшов добрим. Було пояснено те, чим діти займатимуться на уроці. Простежувалась дисципліна у класі, допомагала дітям, при виконанні завдань.

Поставлені цілі та завдання були виконані

уміння спільної організації роботи на уроці: логіка переходу від одного етапу до іншого, управління навчальною роботою учнів, володіння класом, дотримання дисципліни;

* показ учням раціональних методів навчальної роботи;

* Визначення обсягу навчального матеріалуна урок;

* поведінка вчителя на уроці: тон, такт, місцезнаходження, зовнішній вигляд, манери, мовлення, емоційність, характер спілкування, об'єктивність;

* роль вчителя у створенні необхідного психологічного мікроклімату.

Система роботи учнів:

* організованість та активність на різних етапах уроку;

* Адекватність емоційного відгуку;

* методи та прийоми роботи, рівень їх сформованості;

* ставлення до вчителя, предмета, уроку, домашнього завдання;

* рівень засвоєння основних знань та умінь;

* рівень формування УУД;

* Наявність умінь творчого застосування знань, умінь і навичок.

Загальні результати уроку:

* Виконання плану уроку;

* міра реалізації цілей;

* рівні засвоєння знань та способів діяльності учнів:

1-й - засвоєння лише на рівні сприйняття, розуміння, запам'ятовування;

2-й - застосування в аналогічній та подібній ситуації;

3-й - застосування нової ситуації, тобто. творче;

Обладнання уроку:

* Друковані, відеофрагменти;

Загальна оцінка результатів та ефективності уроку;

Вдалося реалізувати всі поставлені завдання уроку. Усі етапи уроку було дотримано. Тема була засвоєна учнями. Було допущено незначні помилки. Фізкультхвилинки було проведено. Тимчасових рамок було чітко дотримано.

Модуль "Основи православної культури"

Підготувала вчитель початкових класів МКОУ «Медведська середня загальноосвітня школа №17» Єфремівського району Тульської області

Сизова Надія Василівна

2012-2013 навчальний рік

Слайд 2

Слайд 3

Слайд 4

Що таке Таїнства

Таїнства - священні дії, якими віруючі отримують божественну благодать. Щоб таїнство відбулося, необхідно дотримуватися двох умов. По-перше, таїнство має здійснюватися законно поставленим священиком за дотримання всіх правил його вчинення. По-друге, християнин має бути внутрішньо готовий до прийняття обряду.

Слайд 5

Сім таїнств Православної церкви:

  • Хрещення
  • Миропомазання
  • Таїнство шлюбу
  • Покаяння
  • Причастя (євхаристія)
  • Соборування (елеосвячення)
  • Таїнство священства
  • Слайд 6

    Хрещення

    Через це таїнство людина стає християнином.

    Слайд 7

    Миропомазання

    Через це обряд людина приєднується до Церкви.

    Слайд 8

    Таїнство шлюбу

    У цьому обряді чоловік і жінка отримують благословення на сімейне життя.

    Слайд 9

    Покаяння

    У цьому таїнстві християни очищають себе від скоєних гріхів.

    Слайд 10

    Причастя (євхаристія)

    У цьому таїнстві християни під виглядом хліба і вина приймають Самого Бога Ісуса Христа.

    Слайд 11

    Соборування (елеосвячення)

    Через це таїнство людина зцілюється від хвороб.

    Слайд 12

    Таїнство священства

    До цього таїнства приступають лише чоловіки. У ньому вони отримують право здійснювати всі інші обряди.

    Слайд 13

    таємна вечеря

    Значення обряду Причастя для християнина полягає в тому, що він через це обряд, через Бога, який є для християн Любов, з'єднується і з усіма іншими християнами, і всі разом вони складають Христову Церкву.

    Слайд 14

    Літургія

    Літургія - (від грецьк. "суспільний" і "справа") - найменування найголовнішого з християнських богослужінь.

    Слайд 15

    Таїнство Причастя

    На фотографії – священик здійснює Проскомідії. Під час Проскомідії ми готуємо до Таїнства хліб та вино.

    Слайд 16

    Ось ця частка, особливо вилучена з просфори (спеціально випеченого хліба), стане після сходження благодаті Божої, покликаної нашою молитвою, Тілом Христовим.

    Слайд 17

    Після приготування «речовини» для Таїнства, тобто хліба та вина, ми переносимо їх на Престол. Ця церемонія називається Великим входом.

    Слайд 18

    Священик молиться про те, щоб Святий Дух зійшов на хліб і вино. Ми бачимо згорнуті руки – знак особливо урочистої та глибокої молитви.

    Слайд 19

    Диякон, який допомагає священикові під час богослужіння, вказує орарем (спеціальною стрічкою, що висить у нього на лівому плечі) на хліб і на вино. Від імені всіх віруючих диякон звертається до священика зі словами: «Благослови, владико, святий хліб… святу Чашу…».

    Слайд 20

    На цій фотографії ми бачимо, як священик розламує Агнець – частинку, яка стала Тілом Христовим, що вмістила вогонь Божества.

    Це називається «роздроблення» Агнця. Агнець подрібнюється на чотири частини. Однією частиною причащаються священнослужителі, трьома іншими – миряни.

    Слайд 21

    Спочатку причащаються священнослужителі. Вони беруть до рук Частку Тіла Христового і моляться про прощення гріхів, схилившись на Престол.

    ОРКСЕ модуль: "Основи православної культури"

    Розробила Тютімова Наталія Олександрівна,

    вчитель історії та суспільствознавства МОУ «Середня

    загальноосвітня школа с.Агафонівка

    Пітерського району Саратовської області імені

    Героя Радянського Союзу Н.М.Решетнікова»

    Сьогодні я хочу запропонувати вам урок курсу ОРКСЕ «Таїнство причастя», призначений для звичайних четверокласників, - урок важливий, урок важкий для розуміння хлопців. За ці роки на інтернет-сайтах опубліковано чимало уроків на цю тему. Для мене при складанні уроку орієнтиром були підручник О.Кураєва, розробка сайту Світоч, допомога православного священика та творчість С.Копилової.

    Урок 24. Тема: "Таємниця причастя"

    Мета уроку : дати дітям уявлення про таїнство Причастя та про значення його у житті православних християн.

    Завдання:

      Навчальні.

    Ознайомити учнів із таїнством причастя та призначенням літургії.

    Поглиблювати знання дітей про необхідність обряду покаяння.

      Розвиваючі.

    - Пробудити пізнавальний інтерес до матеріалу, що вивчається.

    Розширити уявлення школярів про церковні богослужіння – про те, що церковне життя людини пов'язане з його участю в обрядах Церкви

      Виховні.

    Виховувати повагу до православних культурних традицій, релігійних переконань віруючих.

    Збагачувати світ особистості духовним читанням.

    Очікувані результати:

    Особистісні :

    прояв самостійності різних видів діяльності, вміння оцінювати себе з погляду православних цінностей;

    розвиток навичок взаємодії з однолітками та дорослими у процесі навчально-дослідницької, творчої та інших видів діяльності;

    формування моральних почуттів та моральної поведінки, усвідомленого та відповідального ставлення до власних вчинків.

    Метапредметні:

    вираз своїх думок з достатньою повнотою та точністю;

    вміння витягувати з текстів необхідну інформацію, визначати поняття, створювати узагальнення, встановлювати аналогії, будувати логічне міркування, висновок і робити висновки;

    контроль, корекція, оцінка своєї діяльності та діяльності партнера.

    Предметні:

    уявлення про таїнство Причастя та про значення його в житті православних християн;

    продовження знайомства зі Священною Книгоюхристиян Біблія.

    Внутрішньопредметні зв'язки - музика, живопис

    Міжпредметні зв'язки історія,література, російська мова, інформатика

    Хід уроку

    I. Оргмомент.

    Хлопці, привіт! Сьогодні наш урок я хотіла б почати з пісні С. Копилової «Я ще не стала кращою». Ви прослухайте її уважно, а потім дайте відповідь на запитання:«Чому людина прагне стати кращою?»

    Отже, хлопці, яке питання ставить собі дівчинка?- Хочеться мені зрозуміти, Боже, в чому моє призначення? І сама на нього відповідає: «Бачить Бог, як я намагаюся краще стати бодай трохи».

    Навіщо?- Тому що в цьому призначення людини стати кращою.

    Як стати кращим? -Робити добрі справи.

    Молодці. А ще щоб стати кращим,православний годлюдина шукає у своєму земному житті з'єднання з Богом, тому що вірить, що він буде з Ним і у вічності.

    Ми з вами вже знаємо, що Бог у вигляді свого сина Ісуса Христа з'явився на Землю, щоб людина стала кращою, щоб навчити її жити за законами Божими.

    ІІ. Введення у тему.

    Христос залишив нам своє вчення, а його вчення дуже велике.

    - Як називається книга, яка допоможе нам на уроці, в ній розповідається про життя та вчення Ісуса Христа? - Євангеліє

    Сьогодні ми поговоримо про одну з головних спадщин вчення Господа, що називається Таїнство Причастя.

    Отже, тема нашого уроку (3 слайд) “Таїнство Причастя” (запис у зошит ). Обидва слова теми поки що не дуже зрозумілі. Але вже зараз ми можемо побачити, як вони утворені. Таїнство від «таємниці», причастя –Прийняти ЧАСТИНА. -Кого? -Бога.

    - На які питання ми сьогодні маємо відповісти? – Що таке таїнство? Що таке дієприкметник?

    ІІІ. Робота на тему уроку.

      У ході нашого уроку, ми з вами повинні відповісти на 4 питання – 2 з них ми вже поставили і два додам я (4 слайд):

    Як Христос передав себе учням?

    Що таке Причастя?

    Що таке Літургія?

    Що таке церковне обряд?

    Наприкінці уроку ми повернемося до них та відповімо на них самостійно.

    Як називається період часу, коли вступають православні люди напередодні Великого Христового Воскресіння?Великий піст.

    - Скільки він триває? Майже 7 тижнів, і зараз триває 3 тижні Великого посту. Це час, коли християни, обмежуючи себе в їжі та розвагах, більше розмірковують про свої вчинки і готуються до радісного світлого Великодня.

    Давайте згадаємо подію, яка сталася 2000 років тому на тижні, що називається “ Пристрасний тиждень”, тобто сім днів тижня, де Ісус Христос був зазнаний страждань і прийняв смерть на Хресті. (3 слайд)

    Господь знав наперед усе, що з ним станеться, тому він зібрав учнів учетвер на останню спільну трапезу (прийняття їжі). Вона була прощальною, де було тільки найближче його оточення, тобто 12 апостолів, і нікого з сторонніх. Тому ця подія в історії стала називатися"Таємна вечеря". (4 слайд)

    Хлопці,ужин в перекладізі слов'янського мови походить від слова"вечір" іозначає "вечеря". Саме під час неї Спаситель передбачив, що один із учнів зрадить його, а інший зречеться ще до світанку тричі.? Юдо,Петро

    (5 слайд) Хлопці, подивіться на ікону "Таємна вечеря". Зверніть увагу, що Христос сидить у центрі на найпочеснішому місці, а навколо столу Його учні.

    І над усіма, крім одного, сяє божественне світло.

    Скажіть, а чому один із учнів їм не осяяний? Хто це? -Юда з Каріота, що зрадив Христа

    Перш, ніж передати себе учням перед своїми стражданнями заради викуплення людських гріхів, Господь здійснивритуал омивання ніг своїм учням. (6 слайд) Подивіться на слайд, що зображує цю дію.

    - Визначте та доведіть, це картина чи ікона?

    Розгляньте уважно цю картину. Господь сидить навколішки перед учнями, тримає глек із водою і рушником витирає ноги апостолам.

    - Як ви вважаєте, навіщо Ісус зробив це? (Варіанти відповідей дітей)

    Підіб'ємо підсумок: по-перше,Господь це зробив для того, щоб показати свою любов учням , а по-друге,для свідчення істинного смирення апостолам, оскільки вони в цей момент почали сперечатися, хто ж з них найголовніший?

    Таким чином,Він показав їм, що всі рівні!

      А тепер відкриємоЄвангеліє від Матвія (гл.26, 26) і прочитаємо про те, як було встановлено Таїнство Причастя.

    (Слайд 7) «Тому він віддав хвалу Богові Отцю, взяв хліб, благословив його, переломив і дав учням, сказавши:"Прийміть, їдьте: це є Тіло Моє, що за Ви ламається" (Пояснення слів учням)

    (8 слайд) «Потому Він узяв чашу з виноградним вином, благословив її і подав апостолам, кажучи:“Пите від неї всі: це є Кров моя Нового заповіту, яка за ви і за багато хто виливається на залишення гріхів”. Причастивши їх, рятівник залишив заповідь, щоб це велике обряд постійно відбувалося людьми з метою спогаду про нього.

    Так Ісус Христос встановив одне з великих Таїнств православної церкви Причастя, тобто з'єднання людини з частинкою Бога Землі.

    Щоб люди стали частинками Христа, Його «причасниками», Христос на Тайній Вечері дав людям Свої Тіло та Кров у вигляді хліба та вина. (Слайд 9)

    То хто ж став першими учасниками? Правильно першими «причасниками» стали апостоли. Потім ту святиню, якої вони причетні, вони передали іншим людям. (Слайд 10-11 Г.Доре, 12-Л.да Вінчі)

      Фізхвилинка

    2. - У православних храмахПричастя – це особлива дія, яка веде людей до Христа, що здійснюється учнями апостолів – священиками – під час божественної літургії. (13 слайд)

    Літургія - є найважливішим Богослужінням у храмі, під час якого відбувається Святе Таїнство Причастя, встановлене Господом нашим у четвер увечері, напередодні хресних страждань.

    Діти, літургія має різні назви. (Слайд 14) Перша назва – грецька, означає “суспільна служба” і вказує на те, що Таїнство Святого Причастя є умилостивительною жертвою Богу за гріхи всього суспільства віруючих – живих і померлих.

    Діти, зверніть увагу на слово “умилостивительна”. Як ви його знаєте?

    В апостольський час, тобто коли жили апостоли, "Літургія" називалася "заломленням хліба". (Слайд 15) Подивіться на слайд.

    Хто на ньому зображений? (Священик)

    Що він робить? (ламає хліб)

    Ось тому і називалося так це таїнство.

    Під час літургії, у першій частині, яка називається Проскомідія, готують хліб та вино для обряду Причастя. (16 слайд)

    Хліб для Причастя називається Просфор (17 слайд).

    Поки Священик читає божественні молитви, хліб і вино силою та дією святого духу перетворюються на справжні тіло та кров Христову. А як це відбувається, ніхто пояснити не може навіть ангели.Хліб стає більшим, ніж хліб, а вино стає більше, ніж вино. Це не проявляється у зміні виду чи смаку. Християни, що просто причащаються, відчувають, що з цим хлібом у них входять Христова сила і благодать. (18 слайд)

      Перегляд д/ф «Таїнство Причастя»

    3. - Хлопці, щоб причаститися потрібно дотримуватись деяких правил.

    Щоб причаститися потрібно, як мінімум три дні попоститися (під час посту не їдять яєць, м'ясних і молочних продуктів), частіше бувати у храмі на службах, напередодні Причастя ввечері обов'язково приходять у храм на вечірнє богослужіння і сповідуються у гріхах.

    У день причастя з півночі нічого не їдять та не п'ють. З ранку приходять у храм і під час Літургії благоговійно підходять до св. Чаше згадуючи Смерть Воскресіння Христа. Після закінчення Літургії дякують Богу і виходять у світ творити добрі справи.

    Дотримуючись цих правил, після Причастя люди відчувають благодать Божу, радість, розчулення і величезне смирення, оскільки ми з'єднуємося з частинкою Бога. (19 слайд)

    Чи причащався хтось із вас? Чи були близькі ваші відчуття?

      Прослухайте пісню Анни Піркової «Яко з нами Бог»

    3. Причастя Христа в Церкві називають «таїнством» . Таїнство не тому, що це секрет, а тому що таємниця.(Слайд 20)

    Навіть священик не знає, як відбувається втілення хліба в Тіло Христа.

    Людина цілком може знати лише те, що вона робить сама. Атаїнство, з християнської точки зору - це дія не людини, а Бога. ( Слайди 21-22)

    Оскільки Христос залишив людям не лише свої слова, а й всього Себе – Своє Життя, Тіло і Кров, то Він знайшов можливість передавати всі ці Свої дари всім людям. Для цього Він створив свою Церкву, в якій Він чинить Таїнства. (Слайд 23)

    «Де двоє чи троє зібрані в Моє ім'я – там і Я є», - сказав Христос апостолам. (Слайд 24)

    Мовою православної думки це називається дивомцерковної соборності . (Слайд 25)

    Життя Церкви не можна описати лише тими словами та законами, якими описують життя будь-якого людського суспільства. Через апостолів та їхніх учнів (патріархів, єпископів та священиків) Бог здійснює обряди в християнській Церкві. (Слайд 26-27)

    Тому православні люди переконані, що Церква – це не просто зібрання людей, які однаково вірять. Церква – це присутність Христа у світі. (слайд 28)

    Апостол Павло називавЦерква "Тілом Христа". (слайд 29)

    I V . Закріплення теми. ЗАВДАННЯ. Заповніть таблицю.

    (Заповнюємо на роздрукованих таблицях-картах та на дошці – слайд 30)

    Християни йдуть у храм саме задля участі в обрядах Церкви. (Слайд 31)

    Людина може сама молитися, вивчати Євангеліє, робити добрі справи. Але Тіло Христа можна лише прийняти. І зробити це можна лише у храмі під час Божественної служби. – Який? (Слайд 32)

    У релігії є те, що люди роблять заради Бога. А є те, що Бог робить заради людей. (Слайд 33)

    Заради людей Христос колись зійшов на Хрест. І заради людей Тіло Христа дарує Свої великодні властивості тим, хто готовий прийняти його.

    Великодні властивості – які? (Великдень – воскресіння).

    Згадайте початок уроку – саме зараз, у дні Великого посту, православні люди причащаються до Тіла і Крові Христової. - Навіщо? (Стати частинкою Христа)

    V. Підсумок.

    (Слайд 34) Підвести підсумок, я хотіла б рядками з вірша Тетяни Єгорової, присвячених великому Таїнству. Давайте прочитаємо їх виразно:

    І немає на світі вище за щастя:

    Перед Чашею розімкнути Уста,

    Прийняти Святе Причастя

    І стати частинкою Христа.

    V I . Рефлексія.

    А тепер повернемось до головних питань уроку. (35 слайд)

    Дайте відповідь у зошитах на них письмово. Перевірка – зачитують.

    А закінчити урок я пропоную вам.

    Продовжіть висловлювання:

    На уроці я дізнався...

    На уроці було цікаво.

    Я себе похвалю за…

    Що б я хотів ще дізнатися.

    VI I . Домашнє завдання.

    1. Розповісти вдома про Таїнство Причастя батькам.

    2. Підготувати повідомлення про будь-яке Таїнство церкви (крім Причастя) у зошиті.

    Сьогодні я хочу запропонувати вам урок курсу ОРКСЕ «Таїнство причастя», призначений для звичайних четверокласників, - урок важливий, урок важкий для розуміння хлопців. За ці роки на інтернет-сайтах опубліковано чимало уроків з цієї теми. Для мене при складанні уроку орієнтиром були підручник О.Кураєва, розробка сайту Світоч, допомога православного священика та творчість С.Копилової.

    Про обов'язковість причастя для всіх віруючих у Нього говорить нам Господь: «Істинно, істинно говорю вам: якщо не будете їсти Плоти Сина Людського і пити Крові Його, то не будете мати в собі життя. Той, Хто їсть Мою Плоть і п'є Мою Кров, має життя вічне; і Я воскрешу його в останній день. Бо Плоть Моя істинно є їжею, і Кров Моя істинно є пиття. Той, Хто їсть Мою Плоть і пив Мою Кров, перебуває в Мені, і Я в ньому» (Ів. 6: 53–56).

    09.04.2016 18:04

    Урок ОРКСЕ. Тема: «Таїнство Причастя» Мета: дати дітям уявлення про Таїнство Причастя та його значення в житті православних християн. Завдання: предметні: розкрити сутність церковних обрядів; у якому таїнстві ми поєднуємося з Богом і що таке Причастя. особистісні: виховувати повагу до традицій православного світу; виховувати доброзичливість та емоційно-моральну чуйність; формувати шанобливе ставлення до духовних та матеріальних цінностей православ'я; розвивати самостійність та особисту відповідальність за свої вчинки; розвивати навички співпраці з дорослими та однолітками у різних соціальних ситуаціях. метапредметні: формувати вміння планувати, контролювати та оцінювати навчальні дії; здійснювати інформаційний пошук; розвивати вміння працювати з текстом, смислового та виразного читання. Обладнання: проектор, екран, ноутбук, презентація. Основні терміни та поняття, що вивчаються на уроці: Причастя – головне Церковне Таїнство, в якому християни під виглядом хліба і вина куштують Тіло і Кров Христові з'єднуються з Богом і долучаються до вічного життя. Таїнство – це священнодіяння, через яке віруючим видимим чином повідомляється невидима Божественна благодать. Апостоли є найближчими учнями Ісуса Христа, обраними, навченими і посланими на проповідь християнської віри. Літургія – богослужіння під час, якого здійснюється Таїнство Причастя. Таємна Вечеря – пасхальна вечеря Спасителя з учнями – апостолами напередодні хресних страждань, на яких Він встановив Таїнство Причастя. Хід уроку. I. Мотивація навчальної діяльності. (1 хвилина) Вчитель: Доброго дня! Встаньте, будь ласка, заплющити очі і згадайте про щось приємне, радісне, посміхніться, простягніть свої руки один до одного, міцно візьміться за руки і поділіться з оточуючими вашим теплом, радістю, гарним настроєм. (1 слайд) Дружно за руки візьмемося І один одному посміхнемося. Всім, усім добрий день І працювати нам не ліньки. - Хлопці, ми єдине ціле, від роботи кожного залежить спільна справа, її результативність. Хочете розпочати прямо зараз? ІІ. Актуалізація потрібних знань. (5 хвилин) Вчитель: Сьогодні наш урок я хотіла б розпочати з невеликого вірша невідомого поета. Ви прослухайте його уважно, а потім дайте відповідь на запитання: кому присвячені ці рядки? Поки живу – Тобі молюся. Тебе люблю - дихаю Тобою. Коли помру - з Тобою зіллюся, Як зірки з ранковою зорею. Хочу, щоб моє життя було Тобі немолчна хвала. Тебе за північ і світанку, За життя і смерть Дякую! (2 слайд) - Отже, хлопці, кому присвячено цей твір? (Богу, Всевишньому) За що дякує Богові автор? Підтвердьте словами вірша. А чому поет дякує Богу? Підтвердьте словами вірша. Учитель: Так, хлопці, Бог у вигляді свого сина Ісуса Христа з'явився на Землю для викуплення гріхів людських і для того, щоб навчити нас жити за законами Божими. - У ході нашого уроку ми з вами маємо відповісти на 3 запитання: Що таке Причастя? Що таке Літургія? (3 слайд) ІІІ. Введення у тему уроку. (10 хвилин) Вчитель: Хлопці, згадайте російську народну казку «Вовк і семеро козенят». Який урок цієї казки? (Козлята потрапляють у біду за непослух). - Які казки схожі на казку «Вовк та семеро козенят»? («Сестриця Оленка і братик Іванко», «Півень і кіт»). Висновок: Отже, непослух - зло, за яке слідує покарання. Вчитель: Тобто. з погляду віруючого християнина, що це таке? (Відповіді дітей) Загадка: І в цих, і в тих, Навіть, можливо, у всіх, На жаль буває, І людей долає Зло. Воно зветься ... (гріх) - Але незважаючи на те, що герої казок роблять гріх, вони виходять зі складних ситуацій? Хто про них піклується? Ми говорили з вами, що зло називають гріхом. Що таке гріх? (Це погані думкита вчинки). Гріх – це хвороба, на яку люди хворіють, якщо порушують заповіді. Чи часто ми грішимо? Адже не завжди ми виконуємо заповіді. Однак самі не завжди бачимо гріхи. А чи можна впоратися із гріхом? Як ви думаєте, як це зробити, чи це просто? Пісня С. Копилової «Сльоза грішника» - Чи Господь пробачив грішника? Чому він йому повірив? - На малюнках два дерева. Розподіліть ці якості характеру. (4 слайд) Вчитель: Якщо ми з вами забруднились, що ми робимо? (Миймося..) - Ось і гріх-невидимий бруд, від якого в церкві є ліки - спеціальне «таїнство». - І сьогодні на уроці ми дізнаємося про християнські обряди. - Як ви розумієте слово Таїнство? Яке слово є для цього однокорінним? (Відповіді дітей) Таємниця – те, що навмисно ховається від інших; секрет. У житті християн є 7 Таїнств: - Сьогодні ми поговоримо про деякі з них: Хрещення Миропомазання Причастя Покаяння (5-9 слайди) - Прихід у світ нової людського життямає супроводжуватися священною дією, яка відкриває ворота у нове духовне життя та очищає від гріха. Це Таїнство відбувається лише одного разу. 1. Хрещення – це триразове занурення тіла у воду із закликом Пресвятої Трійці – Отця і Сина та Святого Духа. 2. Наступним Таїнством є Миропомазання, в якому віруючому подаються Дари Святого Духа, які зміцнюють його у духовній християнського життя. - А третє найважливіше Таїнство, при якому Божественна благодать дарується людині для того, щоб вона, додаючи її у своє життя, перемагала в собі все егоїстичне і нечисте і таким чином наближалася до вічності і Бога. Це Причастя. - Таїнство покаяння - це коли віруючий сповідує свої гріхи Богу в присутності священика і отримує прощення від Самого Господа Ісуса Христа. - Підніміть руки, хто брав участь у цих обрядах? Які обряди вам не знайомі? (Коментар вчителя) - Як ви думаєте, яке серед цих обрядів найголовніше? І так, тема нашого уроку: Таїнство Причастя, запишемо її в зошит. ІІІ. Організація пізнавальної діяльності. (9 хвилин) Вчитель: А почнемо ми говорити про Таїнство Причастя з події, яка сталася понад 2000 років тому. - Господь знав наперед усе, що з ним станеться, тому він зібрав учнів на останню спільну трапезу (прийняття їжі). Вона була прощальною, де було тільки найближче його оточення, тобто 12 апостолів або учнів, нікого з сторонніх. Тому ця подія в історії стала називатися «Таємна ужин» (Демонстрація ікони «Таємна ужин») - Хлопці, у вечері в перекладі зі слов'янської мови походить від слова «вечір» і означає «вечеря». Саме під час неї Спаситель передбачив, що один з учнів зрадить його, а другий зречеться ще до світанку тричі. - Хлопці, подивіться на ікону "Таємна вечеря". Зверніть увагу, що Христос сидить у центрі на найпочеснішому місці, а навколо овального столу Його учні. І над усіма, крім одного, сяє божественне світло. - Скажіть, а чому один із учнів їм не осяяний? - Хто це? (Юда з Каріота). (10 слайд) (Читання тексту «Таємна вечеря») ІV. Первинне закріплення. (5 хвилин) – Що дав Христос апостолам на Таємній вечорі? (Вино та хліб) - Що означають вино та хліб, які дають у храмах? (Тіло і кров Христа) - Як називається це Таїнство? (Причастя) V. Робота на тему уроку. (9 хвилин) – У православних храмах Причастя – це особлива дія, яка веде людей до Христа, що здійснюється учнями апостолів – священиками – під час божественної літургії. Літургія є найважливішим Богослужінням у храмі, під час якого відбувається Святе Таїнство Причастя. Перш, ніж отримати Причастя, треба пройти ще одне Таїнство-Покаяннячи Сповідь. - Хлопці, щоб причаститися, потрібно дотримуватись деяких правил (11 слайд) (Читання тексту «Християнські Таїнства», «Літургія») VІ. Рефлексія. (5 хвилин) – А тепер повернемося до головних питань уроку Як Христос передав себе учням? Що таке Причастя? Що таке Літургія? (12 слайд) Тест. 1. Що таке Таїнство? а) Благодать б) Секрет в) Обряд 2. Скільки існує Таїнств? а) 2 б) 5 в) 7 3. Що таке Причастя? а) Подяка б) Зцілення хвороб в) Благословення 4. Хто були першими Причасниками? а) Християни б) Апостоли в) Жінки (13-14 слайди) VІІ.Домашнє завдання (1 хвилина) Підготувати повідомлення про будь-яке Таїнство церкви (крім вивчених) Використана література: Використана література: 1. Довідник православної людини. Таїнства Православної Церкви. "Даніловський благовісник", Москва, 2007 рік. 2. Таїнства Православної Церкви. Тростнікова Є.В., Москва, 2008 рік. 3. Обряди Церкви. "Паломник", Москва, 2004 рік. 4. Що потрібно знати про Таїнство Хрещення. "Незгасна Лампада", 2004 рік. 5. Правило до Святого Причастя. "Паломник", 2008 рік. 6. http://predanie.ru

    Перегляд вмісту документа
    «Конспект уроку ОРКСЕ «Таїнство Причастя»»

    Тема: «Таїнство Причастя»

    Ціль: дати дітям уявлення про Таїнство Причастя та його значення в житті православних християн.

    Завдання:

    предметні:розкрити сутність церковних обрядів;

    у якому таїнстві ми поєднуємося з Богом і що таке Причастя.

    особистісні:виховувати повагу до традицій православного світу;

    виховувати доброзичливість та емоційно-моральну чуйність;

    формувати шанобливе ставлення до духовних та матеріальних цінностей православ'я;

    розвивати самостійність та особисту відповідальність за свої

    вчинки;

    розвивати навички співпраці з дорослими та однолітками у різних соціальних ситуаціях.

    метапредметні:формувати вміння планувати, контролювати та

    оцінювати учбові дії;

    здійснювати інформаційний пошук;

    розвивати вміння працювати з текстом, смислового та виразного читання.

    Устаткування: проектор, екран, ноутбук, презентація.

    Основні терміни та поняття, що вивчаються на уроці:

    Дієприкметник-головне Церковне Таїнство в якому християни під виглядом хліба і вина куштують Тіло і Кров Христові з'єднуються з Богом і долучаються до вічного життя.

    Таїнство– це священнодіяння, через яке віруючим видимим чином повідомляється невидима Божественна благодать.

    Апостоли-Найближчі учні Ісуса Христа, обрані, навчені і послані Ним на проповідь християнської віри.

    Літургія– богослужіння під час, якого здійснюється Таїнство Причастя.

    Таємна вечеря– пасхальна вечеря Спасителя з учнями – апостолами напередодні хресних страждань, на яких Він встановив Таїнство Причастя.

    Хід уроку.

    I. Мотивація навчальної діяльності. (1 хвилина)
    Вчитель:Добридень! Встаньте, будь ласка, заплющити очі і згадайте про щось приємне, радісне, посміхніться, простягніть свої руки один до одного, міцно візьміться за руки і поділіться з оточуючими вашим теплом, радістю, гарним настроєм. (1 слайд)
    Дружно за руки візьмемося
    І один одному посміхнемося.
    Всім, усім добрий день
    І працювати нам не ліньки.
    - Хлопці, ми єдине ціле, від роботи кожного залежить спільна справа, її результативність. Хочете розпочати прямо зараз?
    ІІ. Актуалізація потрібних знань. (5 хвилин)

    Вчитель:Сьогодні наш урок хотіла б почати з невеликого вірша невідомого поета. Ви прослухайте його уважно, а потім дайте відповідь на запитання: кому присвячені ці рядки?
    Поки живу – Тобі молюся.
    Тебе люблю - дихаю Тобою.
    Коли помру - з Тобою зіллюся,
    Як зірки з ранковою зорею.
    Хочу, щоб життя моє було
    Тобі немовна хвала.
    Тебе за північ і зорю,
    За життя та смерть Дякую!(2 слайд)

    - Отже, хлопці, кому присвячено цей твір? (Богу, Всевишньому)
    За що дякує Богові автор? Підтвердьте словами вірша.
    А чому поет дякує Богу? Підтвердьте словами вірша.

    Вчитель:Так, хлопці, Бог у вигляді свого сина Ісуса Христа з'явився на Землю для викуплення гріхів людських і для того, щоб навчити нас жити за законами Божими.

    У ході нашого уроку ми з вами повинні відповісти на 3 питання:

      Як Христос передав себе учням?

      Що таке Причастя?

      Що таке Літургія? (3 слайд)

    ІІІ. Введення у тему уроку. (10 хвилин)

    Вчитель:Діти, згадайте російську народну казку «Вовк і семеро козенят». Який урок цієї казки? ( Козенята потрапляють у біду за непослух).

    Які казки схожі на казку «Вовк та семеро козенят»? («Сестриця Оленка і братик Іванко», «Півень і кіт»).

    Висновок:Отже, непослух - зло, за яке слідує покарання.

    Вчитель: Тобто. з погляду віруючого християнина, що це таке? (Відповіді дітей)

    Загадка:

    І в цих, і в тих,
    Навіть, можливо, у всіх,
    На жаль, буває,
    І людей долає
    Зло. Воно зветься… (гріх)
    -
    Але незважаючи на те, що герої казок чинять гріх, вони виходять зі складних ситуацій? Хто про них піклується?

    Ми говорили з вами, що зло називають гріхом. Що таке гріх? (Це погані думки та вчинки).

    Гріх-це хвороба, на яку люди хворіють, якщо порушують заповіді.
    Чи часто ми грішимо? Адже не завжди ми виконуємо заповіді. Однак самі не завжди бачимо гріхи. А чи можна впоратися із гріхом? Як ви думаєте, як це зробити, чи це просто?

    Пісня С. Копилової «Сльоза грішника»

    Чи вибачив Господь грішника? Чому він йому повірив?

    На малюнках два дерева. Розподіліть ці якості характеру.

    Вчитель:Якщо ми з вами забруднились, що ми робимо? ( Миємось..)

    Ось і гріх-невидимий бруд, від якого в церкві є ліки – спеціальне «таїнство».

    І сьогодні на уроці ми дізнаємося про християнські обряди.

    Як ви розумієте слово «Таїнство»? Яке слово є для цього однокорінним? (Відповіді дітей)

    Таємниця - Те, що навмисно ховається з інших; секрет.

    У житті християн є 7 Таїнств:

    Сьогодні ми поговоримо про деякі з них:

    Хрещення

    Миропомазання

    Дієприкметник

    Покаяння (5-9 слайди)

    Прихід у світ нового людського життя має супроводжуватися священною дією, яка відкриває ворота у нове духовне життя та очищає від гріха. Це Таїнство відбувається лише одного разу.

    1.Хрещення– це триразове занурення тіла у воду із закликом Пресвятої Трійці – Отця і Сина та Святого Духа.

    2. Наступним Таїнством є Миропомазання, в якому віруючому подаються Дари Святого Духа, які зміцнюють його у духовному християнському житті.

    А третє найважливіше Таїнство, при якому Божественна благодать дарується людині для того, щоб вона, додаючи її у своє життя, перемагала в собі все егоїстичне і нечисте і таким чином наближалася до вічності і Бога. Це Дієприкметник.

    Таїнство Покаяння- це коли віруючий сповідує свої гріхи Богу у присутності священика і отримує прощення від Самого Господа Ісуса Христа.

    Підніміть руки, хто брав участь у цих обрядах? Які обряди вам не знайомі? (Коментар вчителя)

    Як ви вважаєте, яке серед цих обрядів найголовніше?

    І так, тема нашого уроку: Таїнство Причастя, запишемо її в зошит.

    ІІІ. Організація пізнавальної діяльності. (9 хвилин)

    Вчитель:А почнемо ми говорити про Таїнство Причастя з події, яка сталася понад 2000 років тому.

    Господь заздалегідь знав усе, що з ним станеться, тому він зібрав учнів на останню спільну трапезу (прийняття їжі). Вона була прощальною, де було тільки найближче його оточення, тобто 12 апостолів або учнів, нікого з сторонніх. Тому ця подія в історії стала називатися «Таємна вечеря» (Демонстрація ікони «Таємна вечеря»)

    Діти, вечеря в перекладі зі слов'янської мови походить від слова «вечір» і означає «вечеря». Саме під час неї Спаситель передбачив, що один з учнів зрадить його, а другий зречеться ще до світанку тричі.

    Діти, подивіться на ікону «Таємна вечеря». Зверніть увагу, що Христос сидить у центрі на найпочеснішому місці, а навколо овального столу Його учні.

    І над усіма, крім одного, сяє божественне світло.

    Скажіть, а чому один із учнів їм не осяяний?

    Хто це? (Юда з Каріота).(10 слайд)

    (Читання тексту «Таємна вечеря»)

    ІV. Первинне закріплення. (5 хвилин)

    – Що дав Христос апостолам на Тайній вечорі?(Вино та хліб)

    - Що означають вино та хліб, які дають у храмах?(Тіло і кров Христа)

    - Як називається це Таїнство?(Дієприкметник)

    V. Робота на тему уроку. (9 хвилин)

    У православних храмах Дієприкметник- це особлива дія, яка веде людей до Христа, що здійснюється учнями апостолів – священиками – під час божественної літургії.
    Літургія- є найважливішим Богослужінням у храмі, під час якого відбувається Святе Таїнство Причастя.
    Перш, ніж отримати Причастя, треба пройти ще одне Таїнство-Покаяння або Сповідь.

    Хлопці, щоб причаститися потрібно дотримуватись деяких правил

    (11 слайд)

    (Читання тексту "Християнські Таїнства", "Літургія")

    VІ.Рефлексія. (5 хвилин)

    А тепер повернемося до головних питань уроку

      Як Христос передав себе учням?

      Що таке Причастя?

      Що таке Літургія? (12 слайд)

    Тест.

    1. Що таке Таїнство?

    а) Благодать

    б) Секрет

    2. Скільки існує Таїнств?

    3. Що таке Причастя?

    а) Подяка

    б) Лікування хвороб

    в) Благословення

    4. Хто були першими Причасниками?

    а) Християни

    б) Апостоли

    в) Жінки (13-14 слайди)

    VІІ.Домашнє завдання (1 хвилина)

    Підготувати повідомлення про будь-яке Таїнство церкви (крім вивчених)

    Використана література:

    Використана література:

      Довідник православної людини. Таїнства Православної Церкви. "Даніловський благовісник", Москва, 2007 рік.

      Таїнства Православної Церкви. Тростнікова Є.В., Москва, 2008 рік.

      Обряди Церкви. "Паломник", Москва, 2004 рік.

      Що потрібно знати про Таїнство Хрещення. "Незгасна Лампада", 2004 рік.

      Правило до Святого Причастя. "Паломник", 2008 рік.



  • error: Content is protected !!